Pomysły

koszt budowy domu


powrót

Budowa domu - choćby niewielkiego - zawsze wymaga sporego budżetu i niejednokrotnie staje się inwestycją naszego życia. Znając własne możliwości finansowe często nie mamy pewności czy nasz budżet - opierający się zazwyczaj na zaciągniętym kredycie - podoła wszelkim wydatkom, zwłaszcza że koszty budowy domu nie tak łatwo policzyć...

Rozpoczynając własną inwestycję próbujemy uzyskać jak najwięcej informacji, które pozwolą nam oszacować całkowity koszt budowy. Korzystamy z wielu źródeł dostępnych w Internecie, podpowiedzi znajomych, którzy budowę mają już za sobą czy własnych wyliczeń. Często jednak zapominamy o tym, że każda budowa jest inna - ten sam dom można wybudować na wiele różnych sposobów w zależności od upodobań inwestora. Ponadto inwestycja budowlana to skomplikowany proces, który może przebiegać w zaskakujący dla nas sposób.

Na początku powinniśmy ustalić priorytety, ponieważ nasze oczekiwania mogą w znaczny sposób wpłynąć na finanse. Warto zastanowić się co jest dla nas główna kwestią: termin zakończenia inwestycji, jakość, niskie koszty eksploatacji czy też nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Wszystko to ma ogromny wpływ na budżet, a ponadto daje informacje, gdzie zmniejszyć koszty, a gdzie zwiększyć nakłady.

Ważną kwestią jest także dobór odpowiednich materiałów. Pamiętajmy, że ceny w hurtowniach są zmienne, zależą od producentów, którzy często wprowadzają promocje. Nigdy nie mamy też pewności, czy zmianie nie ulegnie podatek od materiałów budowlanych. Nie należy zatem przyjmować jednej wartości za obowiązującą. Warto wziąć pod uwagę także jakość, okres trwania gwarancji, a przede wszystkim funkcjonalność i późniejsze koszty, które będą wynikały z użytych budulców np. koszty eksploatacyjne, takie jak ogrzewanie domu. Niejednokrotnie zdarza się, że chęć zaoszczędzenia na materiałach przekłada się na wyższe koszty utrzymania naszego domu. Lepiej na początku wydać nieco więcej, niż później płacić znacznie więcej przez wiele lat.

Podobnie jest z projektem. Przy jego wyborze powinniśmy wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe i oczekiwania, gdyż w przyszłości może to pomóc nam uzyskać spore oszczędności. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zakup projektu - nawet indywidualnego - to naprawdę niewielka część całego budżetu przeznaczonego na inwestycję budowlaną. Nie zawsze opłacalne jest szukanie oszczędności na początku, bo później może okazać się, że nasz dom jest niefunkcjonalny i drogi w utrzymaniu.

Czytaj dalej...

Aby poznać szacunkowy koszt naszej budowy niezbędne jest także założenie stosownej rezerwy finansowej. Proces budowlany jest długi i nieprzewidywalny, dlatego zawsze podczas trwania inwestycji pojawiają się większe lub mniejsze problemy. Poszerzenie budżetu o pewien zapas pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek - pokryjemy nieoczekiwane wydatki, a także zapobiegniemy przerwom w zaplanowanych pracach.

Jak widać oszacowanie wszystkich kosztów budowy domu nie jest łatwe i zależy od wielu czynników. Jednym z elementów, który pozwoli poznać budżet naszej inwestycji jest solidny kosztorys. Pamiętajmy jednak, że musi on być przygotowany przez specjalistę - osobę z dużym doświadczeniem, która wszystkie wyliczenia oprze na dokładnych i sprawdzonych wycenach, a ponadto uwzględni wiele czynników mających wpływ na przebieg inwestycji. Ważną kwestią jest to, by kosztorys był spójny z poszczególnymi etapami prac budowlanych, takimi jak: stan surowy otwarty (sso) stan surowy zamknięty (ssz), stan deweloperski (sd) czy też stan wykończony (sw). Istotnym warunkiem jest także to, by kosztorys posiadał zarówno koszty materiałów, jak i robocizny. Warto pamiętać, że na podstawie kosztorysu, jaki przedstawimy w banku, będziemy rozliczani z wydatków i postępu inwestycji. Solidna wycena wszystkich materiałów niezbędnych do budowy domu na każdym jej etapie zapewni spokój, bezpieczeństwo i da nam pewność, że nasz budżet wystarczy na całość naszej inwestycji.

Często dzieje się tak, że już na etapie stanu surowego zamkniętego pojawiają się problemy finansowe - koszty materiałów i robocizny przewyższają nasze oczekiwania i założenia. Może to wstrzymać dalsze prace i uniemożliwić przejście do kolejnego etapu. Podział budżetu na poszczególne etapy prac pozwoli nam na kontrolowanie własnych wydatków, a także planowe zakończenia przewidywanych robót.

Oszacowanie budżetu własnej inwestycji budowlanej warto zlecić inwestorowi zastępczemu. Firma Multi przyjemność budowania korzystając z wieloletniego doświadczenia pomoże poznać realny koszt budowy domu już na etapie planów. Oprócz kosztorysu przygotuje plan finansowy, czyli kalkulację wszystkich wydatków podzieloną na poszczególne etapy budowy prezentowaną w kilku wariantach. Plan finansowy oparty jest na indywidualnej ankiecie inwestycyjnej, która pozwoli poznać wszelkie oczekiwania, potrzeby, a także możliwości finansowe inwestora. Zakłada także stosowną rezerwę finansową, dzięki której będziemy mogli uniknąć wszelkich problemów i niespodzianek.

Dodatkowo Multi przyjemność budowania pomoże obniżyć koszty inwestycji - uzyska stosowne rabaty na różnego rodzaju materiały budowlane, czy też wynegocjuje lepsze warunki handlowe od swoich partnerów. Dobierze odpowiednie materiały i technologie budowlane, które wpłyną na uzyskanie znacznych oszczędności. Doradzi i podpowie rozwiązania alternatywne, które pozwolą osiągnąć identyczny efekt za niższą cenę, skoordynuje prace na budowie tak, by nie było żadnych przestojów, a także pozwoli zaoszczędzić cenny czas inwestora poprzez optymalizację ilości jego wizyt na budowie. Dokładnie i systematycznie przeanalizuje wszystkie koszty na każdym etapie budowy.

Ponadto architekci z firmy Multi pomogą dobrać odpowiedni projekt do działki czy też przygotują projekt indywidualny, który będzie odpowiadał oczekiwaniom inwestora, a także posiadał trwałe i ekonomiczne rozwiązania.

Z inwestorem zastępczym uzyskujemy nie tylko oszczędności i cenny czas, lecz także komfort i bezpieczeństwo, które umożliwią spokojne oczekiwania na zamieszkanie w wymarzonym domu.


przejdź do góry