Pomysły

giełda pomysłów


powrót

Zamiana stropu betonowego na drewniany - POMYSŁ MIESIĄCA CZERWIEC!


podoba mi sie ten pomysł
Oddane głosy 436

Korzyść

Oszczędność, możliwość schowania części instalacji w przestrzeni między belkami, ciekawy efekt dekoracyjny.

Opis

Mając na uwadze koszta, z jakimi należy się spotkać przy budowie domu chciałbym opisać jeden z pomysłów, który w znaczący sposób może te koszty obniżyć. Polecam zamianę stropu betonowego na drewniany. Strop taki można zastosować przy małych i średnich rozpiętościach - do 5 m.
Jako zmiana istotna do projektu wymaga wykonania projektu przez konstruktora (przekroje i rozstaw belek) i zatwierdzenia przez odpowiedni urząd Nadzoru Budowlanego.
Można zastosować strop tzw. kanadyjski - belki o mniejszym przekroju (np. 8x20cm) i gęstszym rozstawie(40-50 cm) lub klasyczny : szersze belki i większy rozstaw (60-90cm). Ten drugi umożliwia pozostawienie belek widocznych od spodu i ciekawego wykończenia sufitu. Na belki w obu przypadkach układa się płyty OSB i robi wylewkę betonową na 2-4cm podkładu twardego styropianu. Od spodu montuje się płyty gipsowo kartonowe - można schować oświetlenie i instalacje rekuperatora. Wszelkie zaprojektowane w stropie podciągi i inne belki żelbetowe (np. do oparcia słupów konstrukcji dachu) należy pozostawić. Schody można stosować drewniane lub (dla tradycjonalistów) mogą pozostać żelbetonowe - należy pozostawić podciąg w stropie dla oparcia biegu.
Generalnie strop wewnątrz może wyglądać jak betonowy (płyta G-K), ma taką samą grubość i podobną izolacyjność akustyczną jak np. stropy typu Teriva.

Koszt

Możliwe oszczędności na poziomie 30% przy stropach typu Terriva, oraz 40% w stosunku do typów Filigran lub lanych na mokro.

Pytanie do fachowca


Zgoda na przetwarzanie danych osobowychInfolinia: 801 02 22 07
przejdź do góry